Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - IGBTs - Modules APTGF90DA60T1G
Microsemi Corporation APTGF90DA60T1G
Part Number
APTGF90DA60T1G
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
IGBT 600V 110A 416W SP1
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Transistors - IGBTs - Modules
Microsemi Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberAPTGF90DA60T1G
Part StatusObsolete
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)110A
Power - Max416W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 90A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4.3nF @ 25V