Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SLD36A-TP
Micro Commercial Co SLD36A-TP
Part Number
SLD36A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Co
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Micro Commercial Co
    0.73500/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberSLD36A-TP
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)103A
Power - Peak Pulse6000W (6kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)