Home Product Index Fans, Thermal Management DC Fans F1238E48B1-FSR
Mechatronics Fan Group F1238E48B1-FSR
Part Number
F1238E48B1-FSR
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Description
FAN AXIAL 120X38MM TACH 48VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
DC Fans
Mechatronics Fan Group
    7.52630/pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberF1238E48B1-FSR
Part StatusActive
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H
Width38.00mm
Air Flow126.0 CFM (3.57m³/min)
Static Pressure0.280 in H2O (69.7 Pa)