Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V680LU80CP
Littelfuse Inc. V680LU80CP
Part Number
V680LU80CP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 1100V 6.5KA DISC 14MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part Number V680LU80CP
Part Status Active
Varistor Voltage (Min) 990V
Varistor Voltage (Typ) 1100V (1.1kV)
Varistor Voltage (Max) 1210V (1.21kV)
Current - Surge 6.5kA
Energy 240J
Number of Circuits 1
Maximum AC Volts 680VAC
Maximum DC Volts -
Capacitance @ Frequency 80pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm