Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V625LS80CPX10
Littelfuse Inc. V625LS80CPX10
Part Number
V625LS80CPX10
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 1000V 10KA DISC 20MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberV625LS80CPX10
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)900V
Varistor Voltage (Typ)1000V (1kV)
Varistor Voltage (Max)1100V (1.1kV)
Current - Surge10kA
Energy490J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts625VAC
Maximum DC Volts-
Capacitance @ Frequency120pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 20mm