Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V510LU40AP
Littelfuse Inc. V510LU40AP
Part Number
V510LU40AP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 820V 4.5KA DISC 14MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberV510LU40AP
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge4.5kA
Energy110J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts675VDC
Capacitance @ Frequency250pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 14mm