Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V481HA40
Littelfuse Inc. V481HA40
Part Number
V481HA40
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 750V 40KA DISC 40MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
    7.99875/pcs
  • 180 pcs
Product Parameter
Part NumberV481HA40
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)675V
Varistor Voltage (Typ)750V
Varistor Voltage (Max)825V
Current - Surge40kA
Energy650J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts480VAC
Maximum DC Volts640VDC
Capacitance @ Frequency2700pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeBolt Mount
Package / CaseDisc 40mm, Formed Tabs