Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V480LU10P
Littelfuse Inc. V480LU10P
Part Number
V480LU10P
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 750V 2.5KA DISC 10MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberV480LU10P
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)675V
Varistor Voltage (Typ)750V
Varistor Voltage (Max)825V
Current - Surge2.5kA
Energy60J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts480VAC
Maximum DC Volts640VDC
Capacitance @ Frequency120pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 10mm