Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V460LT20AP
Littelfuse Inc. V460LT20AP
Part Number
V460LT20AP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 715V 4.5KA DISC 14MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberV460LT20AP
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)643.5V
Varistor Voltage (Typ)715V
Varistor Voltage (Max)786.5V
Current - Surge4.5kA
Energy100J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Capacitance @ Frequency280pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 14mm