Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V420LS40CPX10
Littelfuse Inc. V420LS40CPX10
Part Number
V420LS40CPX10
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 680V 10KA DISC 20MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberV420LS40CPX10
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)612V
Varistor Voltage (Typ)680V
Varistor Voltage (Max)748V
Current - Surge10kA
Energy390J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts-
Capacitance @ Frequency120pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 20mm