Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V420LS40BP
Littelfuse Inc. V420LS40BP
Part Number
V420LS40BP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 665V 6.5KA DISC 20MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberV420LS40BP
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)610V
Varistor Voltage (Typ)665V
Varistor Voltage (Max)720V
Current - Surge6.5kA
Energy160J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Capacitance @ Frequency600pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 20mm