Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V320LU40CPX810
Littelfuse Inc. V320LU40CPX810
Part Number
V320LU40CPX810
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 501V 10KA DISC 20MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberV320LU40CPX810
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)462V
Varistor Voltage (Typ)501V
Varistor Voltage (Max)540V
Current - Surge10kA
Energy345J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts-
Capacitance @ Frequency120pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 20mm