Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V300LS40APX10
Littelfuse Inc. V300LS40APX10
Part Number
V300LS40APX10
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 470V 6.5KA DISC 20MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberV300LS40APX10
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge6.5kA
Energy165J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts405VDC
Capacitance @ Frequency800pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 20mm