Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V250LS40CPX620
Littelfuse Inc. V250LS40CPX620
Part Number
V250LS40CPX620
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 383.5V 10KA DISC 20MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberV250LS40CPX620
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)354V
Varistor Voltage (Typ)383.5V
Varistor Voltage (Max)413V
Current - Surge10kA
Energy300J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts250VAC
Maximum DC Volts-
Capacitance @ Frequency120pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 20mm