Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V20P20PL1T7
Littelfuse Inc. V20P20PL1T7
Part Number
V20P20PL1T7
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 33V 8KA DISC 20MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberV20P20PL1T7
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)29.7V
Varistor Voltage (Typ)33V
Varistor Voltage (Max)36.3V
Current - Surge8kA
Energy58J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts20VAC
Maximum DC Volts26VDC
Capacitance @ Frequency15000pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 20mm