Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V201HA40
Littelfuse Inc. V201HA40
Part Number
V201HA40
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 314V 40KA DISC 40MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
    5.99761/pcs
  • 180 pcs
Product Parameter
Part NumberV201HA40
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)283V
Varistor Voltage (Typ)314V
Varistor Voltage (Max)345V
Current - Surge40kA
Energy350J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts200VAC
Maximum DC Volts265VDC
Capacitance @ Frequency6350pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeBolt Mount
Package / CaseDisc 40mm, Formed Tabs