Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V140LS2PX2855
Littelfuse Inc. V140LS2PX2855
Part Number
V140LS2PX2855
Description
VARISTOR 220V 1.2KA DISC 7MM
Product Parameter
Part NumberV140LS2PX2855
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge1.2kA
Energy12J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Capacitance @ Frequency160pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 7mm