Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V140LS20APX10
Littelfuse Inc. V140LS20APX10
Part Number
V140LS20APX10
Description
VARISTOR 220V 6.5KA DISC 20MM
Product Parameter
Part NumberV140LS20APX10
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge6.5kA
Energy75J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Capacitance @ Frequency1750pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 20mm