Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V140LC10AP
Littelfuse Inc. V140LC10AP
Part Number
V140LC10AP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 220V 4.5KA DISC 14MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberV140LC10AP
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge4.5kA
Energy42J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Capacitance @ Frequency900pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 14mm