Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V130LS20BP
Littelfuse Inc. V130LS20BP
Part Number
V130LS20BP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberV130LS20BP
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)190V
Varistor Voltage (Typ)205V
Varistor Voltage (Max)220V
Current - Surge6.5kA
Energy70J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts175VDC
Capacitance @ Frequency1900pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 20mm