Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs V10E320PL2T
Littelfuse Inc. V10E320PL2T
Part Number
V10E320PL2T
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberV10E320PL2T
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge3.5kA
Energy67J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts420VDC
Capacitance @ Frequency170pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 10mm