Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TPSMD18A
Littelfuse Inc. TPSMD18A
Part Number
TPSMD18A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO-214AB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberTPSMD18A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)102.7A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)