Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs TMOV34S421EP
Littelfuse Inc. TMOV34S421EP
Part Number
TMOV34S421EP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 680V 40KA SQUARE 34MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
In Stock 47 pcs
    10.80000/pcs
  • 10 pcs
    9.81700/pcs
  • 25 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberTMOV34S421EP
Part StatusActive
Varistor Voltage (Min)612V
Varistor Voltage (Typ)680V
Varistor Voltage (Max)748V
Current - Surge40kA
Energy910J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Capacitance @ Frequency3000pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs