Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses SPXI030.T
Littelfuse Inc. SPXI030.T
Part Number
SPXI030.T
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CRTRDGE 30A 1.5KVDC INLINE
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 776 pcs
    16.65000/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part NumberSPXI030.T
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating30A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Response Time-
ApplicationsSolar (Photovoltaic)
FeaturesIntrinsically Safe
Class-
Approvals-
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage15kA
Mounting TypeIn Line
Package / CaseCartridge, Inline, Double Ended
Size / Dimension0.540" Dia x 3.370" L (13.72mm x 85.54mm)