Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SMBJ400C
Littelfuse Inc. SMBJ400C
Part Number
SMBJ400C
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 400VWM 680.4VC SMB
TVS - Diodes
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberSMBJ400C
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)400V
Voltage - Breakdown (Min)423.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp680.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)900mA
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)