Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SMBJ220C
Littelfuse Inc. SMBJ220C
Part Number
SMBJ220C
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 220VWM 373.8VC SMB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberSMBJ220C
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)220V
Voltage - Breakdown (Min)233.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp373.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.7A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)