Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SMBJ180C
Littelfuse Inc. SMBJ180C
Part Number
SMBJ180C
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 180VWM 306.6VC SMB
TVS - Diodes
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberSMBJ180C
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
Voltage - Breakdown (Min)190.35V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp306.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.1A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)