Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SMBJ160C
Littelfuse Inc. SMBJ160C
Part Number
SMBJ160C
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 160VWM 271.95VC SMT
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberSMBJ160C
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)168.75V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp271.95V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)