Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SMAJ200C
Littelfuse Inc. SMAJ200C
Part Number
SMAJ200C
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 200VWM 340.2VC SMA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberSMAJ200C
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)200V
Voltage - Breakdown (Min)211.95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp340.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.2A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)