Home Product Index Circuit Protection Gas Discharge Tube Arresters (GDT) SL1024B090RG
Littelfuse Inc. SL1024B090RG
Part Number
SL1024B090RG
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
GDT 90V 20KA T/H FAIL SHORT
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Littelfuse Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberSL1024B090RG
Part StatusObsolete
Voltage - DC Spark Over (Nom)90V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortYes
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Related Products
SL10 10003
Manufacturer: Ametherm
Description: ICL 10 OHM 15% 3A 9.5MM