Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes SA13ARLG
Littelfuse Inc. SA13ARLG
Part Number
SA13ARLG
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberSA13ARLG
Part StatusLast Time Buy
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.2A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageAxial
Related Products
SA1-X
Manufacturer: Panduit Corp
Description: CONN SPLICE 1 AWG CRIMP PAN-LUG