Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs S6008RS3TP
Littelfuse Inc. S6008RS3TP
Part Number
S6008RS3TP
Description
SCR NON-ISOLATE 600V 8A TO220
Littelfuse Inc
    0.41800/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberS6008RS3TP
Part StatusActive
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)500µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)8mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C