Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs S6006DTP
Littelfuse Inc. S6006DTP
Part Number
S6006DTP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
SCR NON-SENS 600V 6A TO-252
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - SCRs
Littelfuse Inc
    0.30462/pcs
  • 750 pcs
Product Parameter
Part NumberS6006DTP
Part StatusActive
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)3.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C