Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - SCRs S2008DRP
Littelfuse Inc. S2008DRP
Part Number
S2008DRP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
SCR NON-SENS 200V 8A TO-252AA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - SCRs
Littelfuse Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberS2008DRP
Part StatusObsolete
Voltage - Off State200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Related Products
S20
Manufacturer: Klein Tools, Inc.
Description: NUT DRIVER HEX SOCKET 5/8" 8.5"