Home Product Index Circuit Protection TVS - Varistors, MOVs ROV05H331K
Littelfuse Inc. ROV05H331K
Part Number
ROV05H331K
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 330V 800A DISC 5MM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Varistors, MOVs
Littelfuse Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberROV05H331K
Part StatusObsolete
Varistor Voltage (Min)297V
Varistor Voltage (Typ)330V
Varistor Voltage (Max)363V
Current - Surge800A
Energy13J
Number of Circuits1
Maximum AC Volts210VAC
Maximum DC Volts275VDC
Capacitance @ Frequency60pF @ 1kHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc 5mm