Home Product Index Circuit Protection PTC Resettable Fuses RLD60P110XFF
Littelfuse Inc. RLD60P110XFF
Part Number
RLD60P110XFF
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE RESETTABLE 1.1A 60V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PTC Resettable Fuses
Littelfuse Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberRLD60P110XFF
Part StatusObsolete
TypePolymeric
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.1A
Current - Trip (It)2.2A
Time to Trip8.2s
Resistance - Initial (Ri) (Min)150 mOhm
Resistance - Post Trip (R1) (Max)380 mOhm
Resistance - 25°C (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia x 0.122" W (13.00mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.708" (18.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.201" (5.10mm)