Home Product Index Circuit Protection TVS - Thyristors P1502SALRP
Littelfuse Inc. P1502SALRP
Part Number
P1502SALRP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
SIDACTOR BI 140V 150A DO214AA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Thyristors
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberP1502SALRP
Part StatusActive
Voltage - Breakover180V
Voltage - Off State140V
Voltage - On State8V
Current - Peak Pulse (8/20µs)150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45A
Current - Hold (Ih)120mA
Number of Elements2
Capacitance30pF