Home Product Index Circuit Protection TVS - Thyristors P1200SARP
Littelfuse Inc. P1200SARP
Part Number
P1200SARP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
SIDAC LCAS SYM 100V 150A DO-214
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Thyristors
Littelfuse Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberP1200SARP
Part StatusObsolete
Voltage - Breakover130V
Voltage - Off State100V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45A
Current - Hold (Ih)120mA
Number of Elements1
Capacitance45pF
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Related Products
P12
Manufacturer: Klein Tools, Inc.
Description: SCREWDRIVER PHILLIPS #0 5"