Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses NH2CG100
Littelfuse Inc. NH2CG100
Part Number
NH2CG100
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE SQUARE 100A 500VAC/440VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberNH2CG100
Part StatusObsolete
Fuse TypeSquare
Current Rating100A
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC440V
Response TimeFast
ApplicationsMotor Protection
FeaturesIndicating
ClassNH
ApprovalsVDE
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage120kA AC, 25kA DC
Mounting TypeHolder
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension2.953" L x 2.530" W x 1.575" H (75.00mm x 64.26mm x 40.00mm)
Related Products
NH22
Manufacturer: Energizer Battery Company
Description: BATTERY NIMH 8.4V 175MAH 9V