Home Product Index Circuit Protection PTC Resettable Fuses LVR012K-2
Littelfuse Inc. LVR012K-2
Part Number
LVR012K-2
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
POLYSWITCH PTC RESET 0.12A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PTC Resettable Fuses
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part NumberLVR012K-2
Part StatusActive
TypePolymeric
Voltage - Max240V (265V Int)
Current - Max1.2A
Current - Hold (Ih) (Max)120mA
Current - Trip (It)300mA
Time to Trip15s
Resistance - Initial (Ri) (Min)3 Ohm
Resistance - Post Trip (R1) (Max)12 Ohm
Resistance - 25°C (Typ)-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.327" Dia x 0.150" W (8.30mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.510" (12.90mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)