Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses LSRK1.25TXID
Littelfuse Inc. LSRK1.25TXID
Part Number
LSRK1.25TXID
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CRTRDGE 1.25A 600VAC/300VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 778 pcs
    17.33450/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part NumberLSRK1.25TXID
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC300V
Response TimeSlow
ApplicationsElectrical, Industrial
FeaturesIndicating
ClassRK1
ApprovalsCE, CSA, QPL, UL
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage200kA AC, 20kA DC
Mounting TypeHolder
Package / CaseCylindrical, Alarm Indicating
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)