Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses LSRK07.5TXID
Littelfuse Inc. LSRK07.5TXID
Part Number
LSRK07.5TXID
Description
FUSE CRTRDGE 7.5A 600VAC/300VDC
Littelfuse Inc
In Stock 861 pcs
Product Parameter
Part NumberLSRK07.5TXID
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating7.5A
ApplicationsElectrical, Industrial
FeaturesIndicating
Mounting TypeHolder
Package / CaseCylindrical, Alarm Indicating
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)