Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses LSRK03.5T
Littelfuse Inc. LSRK03.5T
Part Number
LSRK03.5T
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CRTRDGE 3.5A 600VAC/300VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 766 pcs
Product Parameter
Part NumberLSRK03.5T
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC300V
Response TimeSlow
ApplicationsElectrical, Industrial
Features-
ClassRK1
ApprovalsCE, CSA, QPL, UL
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage200kA AC, 20kA DC
Mounting TypeHolder
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)