Home Product Index Circuit Protection Fuseholders LR606001C
Littelfuse Inc. LR606001C
Part Number
LR606001C
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE HLDR CART 600V 600A CHASSIS
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuseholders
Littelfuse Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberLR606001C
Part StatusObsolete
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size3.343" Dia x 13.374" L (84.9mm x 339.7mm)
Number of Circuits1
Voltage600V
Current Rating600A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Related Products
LR6 C (2S)
Manufacturer: FDK America, Inc., a member of Fujitsu Group
Description: BATTERY ALKALINE 1.5V AA 2=2