Home Product Index Circuit Protection Fuseholders LR256003C
Littelfuse Inc. LR256003C
Part Number
LR256003C
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE HLDR CART 250V 600A CHASSIS
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuseholders
Littelfuse Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberLR256003C
Part StatusObsolete
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size2.843" Dia x 10.374" L (72.2mm x 263.5mm)
Number of Circuits3
Voltage250V
Current Rating600A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Related Products
LR20 F (2S)
Manufacturer: FDK America, Inc., a member of Fujitsu Group
Description: BATTERY ALKALINE 1.5V D 2=2