Home Product Index Circuit Protection Fuseholders LFT601001CS
Littelfuse Inc. LFT601001CS
Part Number
LFT601001CS
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE BLOCK CART 600V 100A DIN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuseholders
Littelfuse Inc
In Stock 415 pcs
Product Parameter
Part NumberLFT601001CS
Part StatusActive
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass T
Fuse Size0.811" Dia x 2.953" L (20.60mm x 75.00mm)
Number of Circuits1
Voltage600V
Current Rating100A