Home Product Index Circuit Protection Fuseholders LFT304001CS
Littelfuse Inc. LFT304001CS
Part Number
LFT304001CS
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE BLOCK CART 300V 400A DIN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuseholders
Littelfuse Inc
In Stock 161 pcs
Product Parameter
Part NumberLFT304001CS
Part StatusActive
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass T
Fuse Size1.311" Dia x 2.752" L (33.3mm x 69.9mm)
Number of Circuits1
Voltage300V
Current Rating400A