Home Product Index Circuit Protection Fuseholders LFR602003C
Littelfuse Inc. LFR602003C
Part Number
LFR602003C
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE BLOCK CART 600V 200A DIN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuseholders
Littelfuse Inc
In Stock 82 pcs
Product Parameter
Part NumberLFR602003C
Part StatusActive
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size1.874" Dia x 7.126" L (47.6mm x 181mm)
Number of Circuits3
Voltage600V
Current Rating200A