Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses L15S080.T
Littelfuse Inc. L15S080.T
Part Number
L15S080.T
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CARTRIDGE 80A 150VAC/100VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 381 pcs
Product Parameter
Part NumberL15S080.T
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating80A
Voltage Rating - AC150V
Voltage Rating - DC100V
Response TimeFast
ApplicationsSemiconductors
Features-
Class-
ApprovalsCE, CSA, UR
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage100kA AC, 20kA DC
Mounting TypeBolt Mount
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.000" Dia x 1.157" L (25.40mm x 29.40mm)