Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses KLSR600.X
Littelfuse Inc. KLSR600.X
Part Number
KLSR600.X
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CRTRDGE 600A 600VAC/300VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 34 pcs
Product Parameter
Part Number KLSR600.X
Part Status Active
Fuse Type Cartridge
Current Rating 600A
Voltage Rating - AC 600V
Voltage Rating - DC 300V
Response Time Fast
Applications Electrical, Industrial
Features -
Class RK1
Approvals CE, CSA, UL
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC
Mounting Type Holder
Package / Case Cylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension 3.094" Dia x 13.374" L (78.60mm x 339.70mm)